RİSALE-İ NUR FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
RİSALE-İ NUR FORUM

HOŞGELDİNİZ

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yapKızlarla arkadaşlık kurmak caiz midir? I_icon_mini_registerKızlarla arkadaşlık kurmak caiz midir? I_icon_mini_login

Kızlarla arkadaşlık kurmak caiz midir?

4 posters
YazarMesaj
zümrüt
CEMAAT
CEMAAT
zümrüt

Kızlarla arkadaşlık kurmak caiz midir? Empty
MesajKonu: Geri: Kızlarla arkadaşlık kurmak caiz midir?   Kızlarla arkadaşlık kurmak caiz midir? Icon_minitimePerş. Ekim 23, 2008 3:24 pm

Bir müslümanın başka Müslüman kardeşleriyle ister karşılıklı isterse sanal ortamda olsun konuşup dertleşmesi güzel bir şeydir. Ancak bu aynı cins olanlar içindir. Bir erkeğin bir kadınla konuşması ise bazı yönlerden dikkat etmeyi gerektirir.

Örneğin aşk, sevgi, gıybet, yalan ve şehevi hisleri uyandıran şeylerden olursa bu kesinlikle doğru değildir. Bu konuda kişinin evli veya bekar olması fark etmez. Evli birinin günahı ise daha fazla olur.

Fakat dini konularda Allah’ı, ölümü, ahireti ve dini duygu ve düşünceleri hatırlatan konuşmalar olursa elbette bunlar yasak olmadığı gibi sevabı da vardır. Ölçünüz bu olmalıdır. Bu ölçülerle hareket ettiğiniz zaman günaha girmeyeceğinizi ve kendinizi koruyacağınızı söyleyebiliriz. Ayrıca yaptığınız işi bir de vicdanınıza sormanızı tavsiye ederiz. Vicdanınız rahat değilse o işten vazgeçiniz.

İleride evlenecek iki çiftin, sadece yanlarında akrabalarından birer kişi bulunmak şartıyla bir yerde oturup yalnız konuşmaları caizdir, hatta sünnettir. Fakat flört tarzı ilişkilerde kadın ve erkeğin yanlarında akrabaları bulunsa bile konuşmaları caiz değildir. Dinimiz zinayı yasakladığı ve haram saydığı gibi zinaya götüren yolları da tıkamış ve haram saymıştır.
davanur
İTTİHAD
İTTİHAD
davanur

MesajKonu: Geri: Kızlarla arkadaşlık kurmak caiz midir?   Kızlarla arkadaşlık kurmak caiz midir? Icon_minitimeSalı Kas. 18, 2008 2:02 am

Havai erkeklere de güzel cevap :D

Aziz, sıddık kardeşlerim,Evvelâ: Size hem acip, hem elîm, hem lâtif bir macera-yı hayatımı, düşmanlarımın hem şenî, hem bin ihtimalden bir tek ihtimalle hiçbir şeytan hiçbir kimseyi kandıramadığı bir iftiralarını ve Nura karşı istimal edilecek hiçbir silâhları kalmadığını beyan etmeye bir münasebet geldi. Şöyle ki:

Tarih-i hayatımı bilenlere malûmdur. Elli beş sene evvel ben, yirmi yaşlarında iken, Bitlis'te merhum vali Ömer Paşa hanesinde iki sene onun ısrarıyla ve ilme ziyade hürmetiyle kaldım. Onun altı adet kızları vardı; üçü küçük, üçü büyük. Ben, üç büyükleri, iki sene beraber bir hanede kaldığımız halde, birbirinden tefrik edip tanımıyordum. O derece dikkat etmiyordum ki bileyim. Hattâ bir âlim misafirim yanıma geldi, iki günde onları birbirinden fark etti, tanıdı. Herkes ve ben
de bu hale hayret ederdik. Bana sordular: "Neden bakmıyorsun?"
Derdim: "İlmin izzetini muhafaza etmek, beni baktırmıyor."
Hem kırk sene evvel İstanbul'da Kâğıthane şenliğinin yevm-i mahsusunda, Köprüden tâ Kâğıthane'ye kadar Haliç'in iki tarafında binler açık saçık Rum ve Ermeni ve İstanbullu karı ve kızlar dizildikleri sırada, ben ve merhum mebus Molla Seyyid Tâha ve mebus Hacı İlyas ile beraber kayığa bindik, o kadınların yanlarından geçiyorduk. Benim hiç haberim yoktu. Halbuki Molla Tâha ve Hacı İlyas, beni tecrübeye karar verdikleri ve nöbetle beni tarassut ettiklerini bir saat seyahat sonunda itiraf edip dediler:
"Senin bu haline hayret ettik, hiç bakmadın."
Dedim: "Lüzumsuz, geçici, günahlı zevklerin âkıbeti elemler, teessüfler olmasından, istemiyorum."
mirzabey
YENİ
YENİ
mirzabey

MesajKonu: allah razı olsun   Kızlarla arkadaşlık kurmak caiz midir? Icon_minitimeÇarş. Kas. 19, 2008 4:25 pm

çok faydalı bilgiler örenmek öretmek lazım zaman kötü
The_Mafia_King
YENİ
YENİ
The_Mafia_King

MesajKonu: Geri: Kızlarla arkadaşlık kurmak caiz midir?   Kızlarla arkadaşlık kurmak caiz midir? Icon_minitimeCuma Ocak 16, 2009 5:45 pm

HARAM

Kızlarla arkadaşlık kurmak caiz midir?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Bir maslahata binaen kizbin caiz olduğu söylenilmektedir... Öyle midir?
» Kadın ile erkek arasında caiz olmayan durumlar nelerdir?
» Müctehidler Arasında Görüş Ayrılıkları Olmasının Mahzuru Var mıdır?