RİSALE-İ NUR FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
RİSALE-İ NUR FORUM

HOŞGELDİNİZ

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİmanın Altı Şartı Nedir Nasıl Uygulanır Bu zamanda Bu şartlar Acil Cevab Bekliyorum I_icon_mini_registerİmanın Altı Şartı Nedir Nasıl Uygulanır Bu zamanda Bu şartlar Acil Cevab Bekliyorum I_icon_mini_login

İmanın Altı Şartı Nedir Nasıl Uygulanır Bu zamanda Bu şartlar Acil Cevab Bekliyorum

2 posters
YazarMesaj
Prafesör
tecrübeli
tecrübeli
Prafesör

İmanın Altı Şartı Nedir Nasıl Uygulanır Bu zamanda Bu şartlar Acil Cevab Bekliyorum Empty
MesajKonu: İmanın Altı Şartı Nedir Nasıl Uygulanır Bu zamanda Bu şartlar Acil Cevab Bekliyorum   İmanın Altı Şartı Nedir Nasıl Uygulanır Bu zamanda Bu şartlar Acil Cevab Bekliyorum Icon_minitimeCuma Kas. 21, 2008 7:22 pm

Teşekkürler şimdiden cevablarınız için
LaiLaheiLLahu
HATİCELER
HATİCELER
LaiLaheiLLahu

İmanın Altı Şartı Nedir Nasıl Uygulanır Bu zamanda Bu şartlar Acil Cevab Bekliyorum Empty
MesajKonu: Geri: İmanın Altı Şartı Nedir Nasıl Uygulanır Bu zamanda Bu şartlar Acil Cevab Bekliyorum   İmanın Altı Şartı Nedir Nasıl Uygulanır Bu zamanda Bu şartlar Acil Cevab Bekliyorum Icon_minitimeCuma Kas. 21, 2008 8:03 pm

1- Hubb-u câh yerine, Allah'a imanın bir manası olan rıza-i İlahîyi...

2- Havf ve vehim yerine kadere imanı...

3- Hırs ve tama' yerine اِنَّ اللَّهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُو الْقُوَّةِ الْمَتِينُ âyet-i celilesi delaletiyle Kur'an'a, kütüb-ü İlahiyeye imanı...

4- Menfî milliyetçilik hissi yerine bütün cinn ve inse mürsel, Nebiyy-i Efham (Sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem) Efendimiz Hazretlerinin mesleğini;

اِنَّمَا الْمُوءْمِنُونَ اِخْوَةٌ ]وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُوا

gibi âyât-ı mübarekeyi derhatır ettirmek suretiyle Peygamberlere imanı...

5- Enaniyet yerine, acze.. noksanımızı itiraf ve Kur'an'ın tereşşuhatının neşr ü muhafazası babında hissemize düşen hizmeti yapmak ve hizmetle mükellef olduğumuzu bilerek neticeyi hesablamamak. Yani bir nevi beşeriyetten çıkmak. Kütüb ve Suhuf-u Enbiyayı inzale vasıta olan melaikeye benzemek suretiyle meleklere imanı...

6- Tenbellik ve tenperverlik yerine vazifedarlık... Kudsî ve her saatı bir gün ibadet hükmüne geçecek kıymette olduğuna şübhe edilmemek lâzım gelen Kur'anî hizmete vakit bırakmayacak hallere karşı, bu hizmetin ulviyetini dahi düşünerek, elden çıkmazdan evvel gözü dört açmayı, yani ölmezden evvel hayatın kadrini bilmek gibi, kat'î bir lisanla âhirete imanı delaleten, remzen, işareten, sarahaten ders veriyorsunuz ve ikaz lütfunda bulunuyorsunuz.

(Barla Lahikası - 119)

İmanın Altı Şartı Nedir Nasıl Uygulanır Bu zamanda Bu şartlar Acil Cevab Bekliyorum
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» dabbetul arz nedir?
» Mezheb Nedir?
» Kur'an Nedir? Tarifi Nasıldır?
» En KarLı Ticaret Nedir?
» İslamiyet’teki farklı mezheplerin hikmeti nedir ?