RİSALE-İ NUR FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
RİSALE-İ NUR FORUM

HOŞGELDİNİZ

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yapYAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR. I_icon_mini_registerYAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR. I_icon_mini_login

YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR.

4 posters
YazarMesaj
sarızeybek
tecrübeli
tecrübeli
sarızeybek

YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR. Empty
MesajKonu: YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR.   YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR. Icon_minitimeSalı Şub. 24, 2009 11:12 pm

İNANIN HANGİ SAYFAYI ÇEVİRSEM OKUMAK İSTESEM YAZILANLAR HEP ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI. YANİ ANLAYABİKMEKİÇİN BİR
SÖZLÜK GEREKİYOR. KURANI KERİM İN TÜRKÇE OKUNABİLDİĞİ BİR ZAMANDA NEDEN YAZILANLAR TÜRKÇELEŞTİRİLMEMİŞ.
BEN BİR ANLAM VERMEDİM VE OKUDUKLARIMDAN HİÇBİRŞEY ANLAYAMADIM.Kİ EDEBİYETIM ÇOK İYİDİR.
EĞER YAZDIKLARIMI OKUYAN BİR YÖNETİCİ ARKADAŞ VARSA LÜTFEN CEVAP YAZSIN.
ÇÜNKÜ OKUDUĞUNU ANLAMAMAK İNSANA BİŞEY KAZANDIRMIYOR. HİÇBİRŞEYDE HİSSETTİRMİYOR. KISACASI
OKUDUKLARIMDA HİÇBİRŞEY ÖĞRENEMİYORUM. BU DURUMDA BENDEN BAŞKASI VARMI BİLMİYORUM
saidler
saidler/hamzalar/ömerler/
saidler

MesajKonu: Geri: YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR.   YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR. Icon_minitimeÇarş. Şub. 25, 2009 12:06 am

Risale-i Nur büyük bir hazine emek gerektiriyor..İlmi marifetullah kabile turkçesiyle anlaşılmaz.Biz elimizden geldiğince eskimez yazımızı ve dilimizi koruma gayretindeyiz.Aksi halde duygu ve hislerini anlatamıyan boş bir gençlik oluşur.Bir hadisi şerif de mealen şöyle buyruluyor...Dildeki kuvvet dindeki kuvvettir.Velhasılı Risale-i Nur türkçedir.Zaten türkçe olan bir şey neden türkçeleştirilsin ki?Biz milliyetimizden özümüzden dilimizden koptuk.Risale-i Nur bizi aslımıza döndürüyor.Biz millileşmeliyiz kitab değil.Vesselam....

Elin ingilizi şekspiri mudafa ederken,veledlerini okuturken aslıyla,biz neden dünyaya yayılmış en büyük mirasımızı tahrib edelim?

Büyük şâirimiz, edebiyatımızın medar-ı iftiharı merhum Mehmed Âkif, bir üdebâ meclisinde, "Viktor Hügo'lar, Şekspirler, Dekartlar; edebiyatta ve felsefede, Bediüzzaman'ın bir talebesi olabilirler."…T.H 764 p4 denmektedir.

Bakınız, Mehmed Akif milli mucadelemizin şiirini yazan o insanda bizimle aynı kanattedir.

İyi niyetli bir kardeşim olarak ilgili linkleri tıkla oku araştır.Böylece fikir sahibi olabilecek düzeye gelebilirsin...Bu işin bir hakikati olduğunu fark edersin.

ANLAMA YÖNTEMİ

LUGAT MEVZUSU

ANLAŞILMIYOR İDDİASI -1-

ANLAŞILMIYOR İDDİASI -2-

Bu arada Kur'an'ı kerim türkçe değildir.Nakıs(noksan-eksik)bir şekilde Allah kelamını okumakta dikkat edilecek bir husustur.

....

En son saidler tarafından Cuma Mart 06, 2009 11:30 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
https://risaleforum.yetkin-forum.com
sarızeybek
tecrübeli
tecrübeli
sarızeybek

MesajKonu: Geri: YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR.   YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR. Icon_minitimeCuma Mart 06, 2009 2:35 am

sayın site kurucusu. yazdıklarınızdaki samimiyetinizden şüphem yok. amma türkçe 60.000 kelimeden oluşuyor.ancak sizin anlatımınıza göre bizim ilk önce arapca farsça öğrenmemiz gerekiyor. çünkü yazdıklarınız öz türkçe değil. ve öz türkçe 60.000 kelimedir. ve çok zengindir. ben kabile türkçesi olmadığı kanaatindeyim.bakın bu problem çok önemlidir. diyelimki herhangi biri risale i nur okumak istiyor ancak okuduğunu anlayabilmesi için arapca ve farsça öğrenmesi gerekiyor. bu risle i nur un önüne çekilmiş büyükbir engeldir.benim gibi birçok insanın olduğu kanaatindeyim. lütfen insanların bu önemli bilgilere ulaşmasına engel olmayın. bence güncel türkçeleştirilmesi islamiyete büyük hizmettir.. yoksa kolay kolay sade vatandaşların okumasını ve bilgi sahibi olmasını beklemeyin. bence bu büyükbir hatadır. saygılarımla.cevabınızı bekliyorum.
saidler
saidler

MesajKonu: Geri: YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR.   YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR. Icon_minitimeCuma Mart 06, 2009 11:16 pm

Bildigin kelimelerle başlayalım Allah sana bilmediklerini öğretsin...

Hepsi yukardaki mesajından....

1-samimiyeti
2-kabile (boy türkçesi)
3-kanaat
4-problem (ingilizce)(mesele)(sorun öz türkçesi)
5-risale i nur
6-islamiyet
7-site
8-lütfen
9-hizmet
10-şüphe
11-sahib(sahabe,sahabi gibi)
12-kelime (sözcük türkçesi)
13-amma
14-hata

Yedi satırınızda 14(ondört) adet arabi/farisi kelime var.Biz bunları yabancı görmüyoruz.Her satırda 2 (iki)kelimeye tekabul eder.

İşte bu ögrendiğin kelimeler gibi biraz daha gayretle pek çok yeni kelime ögreneceksin.Farkındaysan en hayati kelamların öz türkçe değil....Türkçemiz tarihinden uzaklaşırsa bayagı fakirdir.Zengindir evet.Amma zenginleştiren tarihidir.Ve 3o yıl sonra seni anlamak içinde lugat gerekecek.Dinsizlerin böyle bir planı var.Bizi maneviyatımızdan kökümüzden uzaklaştırma çabalarına Risale nur ile yanıt veriyoruz.

Sıradan bir nur talebesi 200 bin kelime den mürekkeb ifadeler hakkında fikir sahibi...

Size verdiğim linklerin hiçbirini okumamışsınız....Yahud okumuşunuz anlamamışsınız.Halbuki en sade bir biçimde yazılmış idi.Okuyupta anlamayan ilk kişisiniz.Bu açıdan bir özelliğiniz olduğu katidir.Ama ben mahiyetini bilemeyeceğim.Bu gün kemalistler nutku bile anlayamayacak duruma geldi...Bu meseleler bizim konularımız değil...Biz Risale nura çıkacağız o bize inmeyecek...Siz anlayamıyor olabilirsiniz.Size yada başkasına göre hakikat tecelli etmez şartlara göre değişim arz etmez.
Eğer illada kısır ve nakıs şekilde hakikati taleb edip ögrenmek gibi bir fikriniz var ise,emin ol bizim salahiyetimiz de değil.Herkes risale-i nur basıyor.sadeleştirilmiş olarak da gülen cemaatinde eserler var.Buyrun gidin alın okuyun.Ama bizim meslek ilkelelerimiz var.Kimseyi engelleyemeyiz.Sadece iyi niyetli kardeşlerimize hakkı söyleriz.Seçim şahsındır.Üstadımızdan gördüğümüz gibi emr olunduğu şekilde dersimize çalışacağız.Bu vazifeden bizi engellemeye de kimsenin hakkı yoktur.Bakınız risale i nur müellifi( ilgili külliyatı yazan o oluyor sanırız en iyi o fikir sahibidir) bu hususta ne söylemişler efendi !

1- Ya sahife sonlarında bir not halinde veya satır içinde lügatlerin yanda parantez içerisinde yazılıp yazılmayacağına
2- Veyahut bir Risale-i Nur mecmuasının sonuna lügatçe ilavesine dair istenilen müsaadelere Mübeccel Üstadımız izin vermemişlerdir.
Bir def’asında şu mealde buyurmuşlardır: “Bu Risale-i Nuru tahriftir.bir zaman biri…………..yaptı çok zarar verdi. Birazdan okuyanlar zahmet çeksinler lügatlardan arayıp bulunsunlar.”

Bunları okuyacak yeni nesil ise, yirminci asrın mevki-i muallasından hitab eden mübelliği müminin hadi-i ekberin kim bilir akıllarının ermediği ne hikmete binaen yazdığı kelimelerin merak edip öğrenmek şeref-i manevisine yükselsinler.

Risale-Nur'u nurcudan,hatta üstad Bediüzaman'dan daha iyi bilerek hakikat ögrenebileceğinizi sanıyorsanız,sakın doktora gittiginizdede ona meslek ögretmeye kalkmayın azıcık tabi olun dedigini dinleyin,aksi halde şifa bulamassınız.

Velhasılı bizim fikir üretebilmemiz için tahkik edip nazarımızı hakikate uydurmamız gerektir.Ben bir yaşlı İngilizin 70 yaşından sonra Risale nuru ögrenmek için osmanlıca dersler aldığını işitmiştim.Sizde o ingiliz kadar hakperest olun.

Risaletun Nur’da Öz Türkçe kelimeler, daha önce geçen Osmanlıca kelimelerin manalarını izah edecek şekilde ardarda veya başka cümlelerde onların yerine kullanıldığı görülmektedir.

Bunun çok sayıda örnekleri vardır.
Misâl olmak üzere birkaçını zikrediyoruz.
Bu misaller “Sözler”den alınmıştır.

(Parantez içindeki rakamlar, Envar Neşriyatın son baskısındaki sahifeleri gösterir. )
-anahtar (535), miftah (536)
-tahammül edemez ve yüklenemez (537)
-istinad eder. . . . dayanır (627)
-ince ve dakik (627)
-müstağni ve hiç kimseye ihtiyacı olmayan (628)
-tezyin ettiği gibi süslendirip (654)
-sever, muhabbet eder (620)
-gerek, lazım (621) -mâhir, usta (623)
-tevkif ve durdurma (624)
-istab’ad. . . . akıldan uzak ve muhal görür (65)
-nihayetsiz, gayr-i mütenahi (552)
-âlem-i ahiret (531), öteki alem (556)
-me’yus, ümitsiz (584) -umum, bütün (586)
-kanat, cenah(589)
-küreyvat-ı hamra, yuvarlak kırmızı mevcut (592)
-lisaniyle, diliyle (592) -beden-i insani (593),
insanların bedeni (594) -şuunat, işler (595)
-zaptetmek, ele geçirmek(596)
-semanın (603), göğün (603) -yüz, sima(606)
-istiğna-yı mutlak var, hiçbir cihetle ihtiyaç yok (607)
-ekl, kelam ve fikirdir, yani yemek, söylemek ve düşünmektir (608)
-elinde, kabzasında (609) -gölgesi, zılali (611)
-geniş, vüs’atli (508) -vahşî, hiç şehir görmemiş (508)
-hâlidir, boştur (508) -hakir, küçük (508)
-âkil-ün nebat, ot . . . . yerler (508)
-âkil-üs-semek, balık. . . . . yerler (508)
-nardan, ateşten (508) -nurdan, ışıktan (508)
Demek oluyor ki; ihtiyac olan lugat manalar bu mucize-i kuraniye olan risale-i nurda vardır
sarızeybek
tecrübeli
tecrübeli
sarızeybek

MesajKonu: Geri: YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR.   YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR. Icon_minitimeC.tesi Mart 07, 2009 2:01 am

sayın site kurucusu. anladığım kadarı ile anlaşamayacağız.size biraz daha açık anlatmaya çalışayım. bakın 2009 yılında olmamıza rağmen artık günde en az 13 saat çalışmak zorunda bırakılıyoruz. bir saatte yol 14 eder 7 saat uyku 21 geriye kalıyor 3 saat kendimize ayırabildiğimiz sadece 3 saat yemekmi yersin namazmı kılarsın. kitapmı okursun. ancak bu 3 saatlik vakitte yeni birdil öğrenmek imkansızdır. sizde bu katı tutumunuza devam ettiğiniz sürece benim gibi risalei nur u okuyup anlamak isteyen insanlar okuyamıyacaktır. bu nurculuğa nasıl bir hizmet anlayışıdır anlayamadım. ama inanı eğer birgün günde kendime ayıracağım zaman 5 saati bulursa ( bu pek imkansız gözüküyor ) ilk önce 200.000 kelimeyi ezberleyeceğim sonrada risalei nur u okuyup anlayacağım. ancak yüce rabbimin bana 200 sene ömür vermesi gerekiyor. o zaman ancak yetiyor. ilginize teşekkür ederim. sanırım anlaşamadık. saygılarımla.
saidler
saidler

MesajKonu: Geri: YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR.   YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR. Icon_minitimeC.tesi Mart 07, 2009 2:15 am

Bir yıl bu eserleri anlayarak ve kabul ederek okuyanların muhim bir alim olabilecekleri külliyat lisanında sabittir...Bu asrın insanıyla ilgili mevcud sıkıntılar göz önüne alınmıştır.Risale nur çok kısa bir sürede 15-20 yıllık medrese egitiminden hasıl olunacak bir ilmi 1 yıl kadar kısa zamanda temin edebiliyor...Anlayacağınız bu ifadeleriniz olduğu için biz hakikati savunuyoruz.Hem risale-i nur kimsenin tekelinde değildir.Benim fikrime göre hareket etmek zorundada değilsiniz.Bana olduğumdan farklı bir mana yuklemeyiniz.Biz üstadımız ve davasının umdelerini vaaz ediyoruz ki bu ahir zamanın sıkıntılarıyla muzdarib siz ve benim gibi muslumanlar kolayca selamet sahiline çıksın.Siz Risale nurla anlaşın,bizim naçiz şahsiyetimizle anlaşamamanızın ne ehemmiyeti var?Lakin Risale-i Nur sizin vaziyetiniz ve sualinize cevab vermiş.Ayrıcalığınız yok ve bazen sevmediğiniz şey sizin için hayırlı olabildiği gibi zorlukla beraber kolaylıklarda vardırlar...Ben bu mevzuyu noktaladım.YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR. Cumate12
sarızeybek
tecrübeli
tecrübeli
sarızeybek

MesajKonu: Geri: YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR.   YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR. Icon_minitimeC.tesi Mart 07, 2009 5:43 pm

teşekkürler sayın site sunucusu. vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. ancak siz böyle düşündükçe. hayatın gerçekleride böyle oldukça. ne biz risale i nur u okuyup anlayabiliriz. nede siz bizlere ulaşabilirsiniz. BENDE BU MEVZUYU EBEDİYEN BURADA KAPADIM. size katı tutumunuzla başarılar dilerim.
LaiLaheiLLahu
HATİCELER
HATİCELER
LaiLaheiLLahu

MesajKonu: Geri: YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR.   YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR. Icon_minitimeC.tesi Mart 07, 2009 8:40 pm

Sevgili üyemiz,sizi çok iyi anlıyoruz...Fakat sizin anlıyamadığınız mesele ise şudur...Risale-i nurları anlamak için ilk etapta hiç kimse osmanlıca dilini ögrenmemiştir...Ve kimsede annesinin karnından osmanlıca kelimeleri ezberlemiş bir şekilde dogmamıştır...Amma velakin nur talebesi olmanın şiarı sadakat ve sebattır...Üstadımız nur talebesi olma şartını belirlerken risale-i nuru çok iyi anlama her kelimesini ezberleme gibi bir ifade sarfetmemiştir...Tek istediği SADAKAT VE SEBATTIR...

Bir sene bu risaleleri ve bu dersleri anlayarak ve kabul ederek okuyan; bu zamanın mühim, hakikatlı bir âlimi olabilir. Eğer anlamasa da, madem Risale-i Nur şakirdlerinin bir şahs-ı manevîsi var, şübhesiz o şahs-ı manevî bu zamanın bir âlimidir.
(Lem'alar - 167)

Siz daha başında ben çok iyi anlıyım düşüncesiyle sadakatsızlık yapıp Üstadımızın mesleğine ters düşen kelimenin manasını kitabın içinde bulmak isterseniz ve bu şekilde düşünürseniz NUR TALEBESİ olamazsınız...Belki çok iyi anlarsınız ama nur talebesi hakkında Üstadımızın verdiği müjdelere nail olamazsınız...HEM ESERİN MÜELLİFİNİ KÜÇÜK GÖRÜN."O BİZİ ANLAMADI OSMANLICA YAZDI,BEN ONU DİNLEMİYORUM TÜRKÇE OLARAK OKUYUCAM...."DİYİN...Hem de istifade etmeyi isteyin...Sorarım size bu nasıl bir tezaddır...Amacımız sizi zor duruma sokmak değil...Amacımız hakiki bir nur talebesi nasıl olur Üstadımızın dilinden size aktarmak...İnşallah bizi yanlış anlamayın...

Risalet-ün-Nur, kendi sâdık ve sebatkâr şâkirdlerine kazandırdığı çok büyük kâr ve kazanç ve pek çok kıymettar neticeye mukabil, fiat olarak o şâkirdlerden tam ve hâlis bir sadâkat ve dâimî sarsılmaz bir sebat ister. Evet, Risalet-ün-Nur onbeş senede medresede kazanılan kuvvetli îman-ı tahkikîyi onbeş haftada ve bâzılara onbeş günde kazandırdığını yirmi senede yirmi bin zat tecrübeleriyle şehadet ederler. (Sikke-i Tasdik-i Gaybi - 178)

Okunan Türkçe veya Arabça bir risalenin izahı, başka bir risalede varsa, onu getirip okuyor. Risale-i Nur'daki gayet ince nükteleri derkeden basiretli âlimler de der ki: Bir âlimin yüksek bir ilmi olabilir fakat Risale-i Nur'u cemaata okurken tafsilâta girişip eski malûmatlarıyla açıklarsa, bu izahatı, Risale-i Nur'un beyan ettiği, asrımızın fehmine uygun ve ihtiyacına tam cevab veren hakikatların anlaşılmasında ve tesiratında ve Risale-i Nur'un mahiyetinin derkine bir perde olabilir. Bunun için, bazı lügatların manalarını söyleyerek aynen okumak daha müessir ve daha efdaldir.
(Sözler - 772)

sarızeybek
tecrübeli
tecrübeli
sarızeybek

MesajKonu: Geri: YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR.   YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR. Icon_minitimeC.tesi Mart 07, 2009 9:58 pm

ilginize teşekkürler. ama artık risale i nur ile ilgilenmiyorum.bu ilgisizliğimde sağyenizde oluştu. genede teşekkürler.
LaiLaheiLLahu
HATİCELER
HATİCELER
LaiLaheiLLahu

MesajKonu: Geri: YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR.   YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR. Icon_minitimeC.tesi Mart 07, 2009 10:54 pm

Biz vazifemizi yaptık kardeşim...Size ağır geliyorsa kendinize uygun olanını seçin inşallah...Bilirsiniz ki bir kuyumcunun camında altınlar asılı bulunur...Fakat elmas ve pırlantalar ise arkada saklı bir sandıkda korunur ve gizlenir...

Herkes o elmas ve pırlantalara ulaşamaz...Ancak onları alabilicek imkaanı olanlar o elmas ve pırlanta gibi mücevheratı almak için teşebbüs edebilir...Demek ki dünyevi bir örnek de bile böyle ise ahirete yönelik sevaplarada kıyas edilebilir...Herkes sevap ve ilim cihetiyle gizli sandıklarda saklanan hakikatlara ulaşamayabilir...Diğer yönleri siz kıys edin inşallah...

Kıymetdar, kusursuz bir malın dükkâncısı müşterilere yalvarmaya muhtaç değil. Müşterinin aklı varsa o yalvarsın. خَيْرُ اْلاُمُورِ اَحْمَزُهَا sırrınca azîm hayırların müşkilâtı çok oluyor. Müşkilât çoğaldıkça ehl-i himmet fütur değil, gayret ve sebatını ziyadeleştirir. (Barla Lahikası - 330)

Mesleğimiz, müsbet hareket etmektir. Değil mübareze, belki başkaları düşünmeye de mesleğimiz müsaade etmiyor. Hem müşterileri de aramağa mecbur değiliz, müşteriler yalvarmalı.(Kastamonu Lahikası - 242)

Bu yeni Medrese-i Yusufiye'deki Risale-i Nur'un yeni talebelerine deriz: Kuvvetli hüccetlerle hattâ ehl-i vukufu da teslime mecbur eden işarat-ı Kur'aniye ile Nur'un sadık şakirdleri iman ile kabre girecekler. Hem şirket-i maneviye-i Nuriyenin feyziyle herbir şakird derecesine göre umum kardeşlerinin manevî kazançlarına ve dualarına hissedar olur. Güya âdeta binler dil ile istiğfar eder, ibadet eder. Bu iki faide ve netice, bu acib zamanda bütün zahmetleri, sıkıntıları hiçe indirir; pek çok ucuz olarak o iki kıymetdar kârları sadık müşterilerine verir.
(Şualar - 489)

SELAM VE DUA İLE
barla
KARDEŞ
KARDEŞ
barla

MesajKonu: Geri: YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR.   YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR. Icon_minitimeC.tesi Mart 07, 2009 11:00 pm

Risale-i Nur yalvarmaz, onlar yalvarmalı ve aramalı;
(Emirdağ - 1 - 109)

siyasî bir kafa çabuk takdir edemiyor. Hem Risale-i Nur, müşterileri aramaz; müşteriler onu aramalı, yalvarmalı.
(Emirdağ - 1 - 223)

Yalvarmayana Risale-i Nur yok !Ehli dünya hususiyetle çok biliyor..Çok bilenden korkacaksın....
sarızeybek
tecrübeli
tecrübeli
sarızeybek

MesajKonu: Geri: YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR.   YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR. Icon_minitimeÇarş. Mart 11, 2009 9:38 pm

barla adlı arkadaşa neden yalvarayım. ben yalvarmadan kuran ı kerim okuyabiliyorum.
ancak yalvarmadan risale i nur okuyamıyorum. çok saçma. ve itici olmuş.kuran dan daha kutsal yapmışın
LaiLaheiLLahu
HATİCELER
HATİCELER
LaiLaheiLLahu

MesajKonu: Geri: YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR.   YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR. Icon_minitimePerş. Mart 12, 2009 1:46 am

Barla' adlı üyemize değil risale-i nura yalvarmalısınız...Yalvarmaktan kasıt nedir biraz düşünün inşallah...Bir kitaba nasıl yalvarılır?Yani yalvarmakdan murad ihtiyacını hissetmektir...Suyun kıymetini çöldeki bedevi anlar....Dünya bir çöldür...İnsanda o çöldeki susuz bedevi...Susuzluktan ölücez yahu...Suya ihtiyacımız olduğunu bilip onu istemek çok mu zor?
sarızeybek
tecrübeli
tecrübeli
sarızeybek

MesajKonu: Geri: YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR.   YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR. Icon_minitimePaz Mart 29, 2009 10:30 pm

istemek kolayda. ancak risale i nur u anladığım kadarıyla herkezin okumasına müsade edilmiyor.
eğer edilseydi bugün benim anlattıklarıma anlaşılır bir cevap verilirdi.
sanırım said i nuesi hazretleri yaşasaydı. böyle olmasına izin vermezdi. ancak ne acıki. yazdıklarını okumak istiyoruz. ancak yazılanlar güncel türkçe olmadığı için anlayamıyoruz.
yalvarmak gerekiyormuş. ben şahsen yalvarmam. kuranı kerim i yalvarmadan okuyorsam. hiçbir kitaba yalvarmam. benden yalvarmamı isteyenler. yanlış düşünüyorlar. bu gerçek ama çok acı.
barla
KARDEŞ
KARDEŞ
barla

MesajKonu: Geri: YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR.   YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR. Icon_minitimePtsi Mart 30, 2009 12:58 am

sarızeybek demiş ki:
teşekkürler sayın site sunucusu. vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. ancak siz böyle düşündükçe. hayatın gerçekleride böyle oldukça. ne biz risale i nur u okuyup anlayabiliriz. nede siz bizlere ulaşabilirsiniz. BENDE BU MEVZUYU EBEDİYEN BURADA KAPADIM. size katı tutumunuzla başarılar dilerim.

Maşallah pekde kapamışa benzemeyip devamlı bizleri suçluyorsun.Kardeş piyasada sadeleştirilmiş risale nur var.Bunları gidip temin edip okuyabilirsin.Ancak bizim meslek düsturlarımız var.Biz kitabda olanı anlatıyoruz.Biraz para biriktir.Git sadeleştirlmiş risale al oku.Biz nasıl mani olabiliriz sana?

Biz risale nuru orjinalinden okuyacak zekaya ve sadakate layık olmaya çalışıyoruz.Soru sordun cevab aldın.Senin istedigin cevabları gülen cemaati veriyor.Git tabi ol.Bizden izinmi alacaksın?Yalvarma meselesine gelince,risale i nur külliyatının müellifinin sözleridir.İhtiyacını his etmeyen kütük gibi enaniyetli zatlar karınca misali ufak işlerle ugraşırlar.Bizim için saadet ilmi taleb etmek ve temiz akılla düşünmektir.Yalvarma fiili hak ise ki haktır.Risale- nurdan ilim taleb etmek müştak olup istemek-yalvarmak bir şereftir.

Saniyen:Sen ve senin gibileri anlamadan bilmeden risale nuru okuyacagına hiç okumasın daha iyidir.Büyümek artmak,sayıca çogalmak gibi bir gayemiz yok.Sana ve senin gibilere muhtaçda degiliz.Sen risale i nura muhtaçsın.Biz sana muhtaç degiliz.Konu kapanmıştır.

Katı tutumdan bahs ediyorsun.Ne yani tabi sadeleştirip,kitabın manalarını yok edelim,tesettüre furuat diyelim,namaz emrini yok edelim,oruç farzını ortadan kaldıralım,süper bir kolaylık olur degilmi?

Mugalata yapmaya çalışıyor,kendi cerbezende boguluyorsun.Üstadımız 60 senesinde ölmüş.Fi tarihinde degil nuh nebi zamanında degil!Bu tartışma yapılmış bizzat BEDİÜZZAMAN cevab vermiş.Ama sen o cevabıda begenmedin.Maksadın üzüm yemek degil ki!Burası oyun parkı değil biz ciddi insanlarız.Hiç kusura bakma kendine başka oyuncak bul...

Hayatın gerçeklerinden söz ediyosun.Risale nur hayatın gerçeklerinden ayrı mı?Uzak mı?bu gerçeklere bir sen mi vakıfsın.Biz aynı dünyada yaşamıyormuyuz seninle?Senin bizden ne ayrıcalıgın var bu ne KİBİR...Sen ve senin gibiler ameliyata girse doktora cerrahlık ögretir.Sokakta bir kazı yapılsa 80 saat seyr eder tenkid eder.Şaka gibisiniz.

Sana verilen cevabları merak etme iyi niyetli kardeşlerimiz anlıyorlar.Senin anlaman için kabirden adam gelip sana konuşması,yahud senin ebed memleketinde bir lahza geçirmen gerek.

Çok basit olacak ama iskilipli atıf hocanın kel aliye verdigi bir cevab vardır.Arkandaki türk bayragıda çaputtan ingiliz bayragıda çaputtan onu çıkarıp bunu assan ne olur? Yani meseleler seni kıt idrakınla anlaşılacak meseleler degiller aziz.

Tekrar linkleri veriyorum sana,çok zahmetli biliyorum ama bu sefer oku.Cennet ucuz degil.

ANLAMA YÖNTEMİ

LUGAT MEVZUSU

ANLAŞILMIYOR İDDİASI -1-

ANLAŞILMIYOR İDDİASI -2-

Hayırlı günler...

YAZILANLAR NEDEN ESKİ TÜRKÇE AĞIRLIKLI ANLAŞILMIYOR.
1 sayfadaki 1 sayfası